profesorka, doktorka ekonomických věd
profesor na vysoké škole, Ph.D. v technických vědách
sběratel starých fotografií
umělkýně a tvůrkýně látkových panenek
matematička, výtvarná redaktorka
Profesorka, doktorka práv, známá specialistka v oboru finančního práva, vůbec člověk, který je daleko od světa umění, kdysi, ve svém vzdáleném dětství, ráda chodila do muzea. Šestý smysl ji neodolatelně přitahuje k seznámení s lidovým uměním, tvorbou slavných i neznámých umělců, kulturou a životem minulých staletí. Pozorování toho ji vždy fascinovalo mimořádnou energií a krásou. Kontemplace fascinovaná mimořádnou energií a krásou. Jakmile umění upoutá vaši pozornost, natolik, že nemůžete projít kolem. Umění nám otevírá oči k největší kráse světa, zachraňuje nás v nekonečném proudu informací a zušlechťuje naši lidskou podstatu. Fascinace uměním se v mých pocitech nezměnila a probudila přirozenou touhu začít sbírat hliněné hračky kozhlyanského řemesla, nyní ztracené, a vyprávět o tom v knize.
Beniamin Shalumov je jedinečný fenomén. Je to vědec, dosáhl Ph.D. v technických vědách, je profesorem. Beniamin Shalumov, který dosáhl věku 63 let, začal nový život, v podstatě svůj druhý. Ctěný důchodce vzal do ruky štětec a přes noc se proměnil ve zralého umělce: nesmírně zajímavého, hojně kreativního, neustále se rozvíjejícího, neobyčejně talentovaného. Beniamin Shalumov smíchal v sobě profesí a světadíly. Chemik a umělec, syn rabína a spisovatele se přestěhoval do daleké Ameriky. Narodil se a vyrůstal na půdě starověkého Derbentu a nyní žije a tvoří ve Spojených státech amerických, je skutečným občanem světa. Na znamení bezmezné dobré vůle vůči němu k jeho tvorbě bylo rozhodnuto shromáždit umělcova díla, z nichž některá jsou prezentována v naší galerii. Nesmíme opomenout, že Beniamin Shalumov je též členem Svazu umělců Ruska a Mezinárodní federace umělců, členem Svazu amerických umělců „Western New York Artists Group“ a „Williamsville Art Society“; účastníkem mnoha samostatných a skupinových výstav v Rusku, Americe, Kanadě a Evropě, držitelem ocenění na uměleckých výstavách. Jeho díla jsou v soukromých sbírkách v Rusku, USA, Kanadě, Anglii, Švédsku, České republice, Švýcarsku, Ukrajině. Šalumovovy obrazy jsou součástí sbírek Muzea evropského umění (USA), moskevské radnice, velvyslanectví USA v Moskvě, dalších kulturních a administrativních organizacích. V roce 2005 byl Beniamin Šalumov oceněn medailí Svazu národních umělců Ruska a Mezinárodní federace umělců za umělecké úspěchy a přínos národní kultuře Ruska.
Náš autor Roman Krajovan sbíráním starých fotografií svého rodného města pomáhá navázat kontinuitu, zahájit dialog s minulostí, obracet se k tradicím a přemýšlet o jejich zachování a rozvoji. Procházkami po Mariánkách, jak se Mariánským Lázním, známému českému lázeňskému středisku říká jako doma, pokaždé vytvoříme nový pohled na minulost. K pocitu rozmanitosti člověka, jeho prostředí, přírody a světa, které člověk vytváří, pomáhají staré fotografie, kterými Roman ukazuje okolí.
Jak jste možná uhodli, Lusha Vatrushkina je můj umělecký pseudonym. Je to pocta mé prababičce Lukerye, která mi v šesti letech dovolila sednout si ke kolovrátku (ano, měla opravdový dřevěný kolovrat!) nebo vzít do ruky pletací jehlice. Jako malá jsem místo skládání příběhů za účasti svých panenek šila oblečky pro ně. A stále šiju. Proč pokračuji? Líbí se mi to! Je dokonce těžké popsat, co cítím, když držím jehlu v rukou, maluji panence obličej, vyrábím boty pro své dívky. Není to divoká radost, ale vrnící potěšení. Dělám i trochu plstění vlny. Zvířata nebo malé předměty pomocí techniky mokrého plstění. A samostatným druhem potěšení je sdílení výsledků nebo tisku, diskuse o nápadech nebo pohled na panenky jiných mistrů. Doufám, že se vám budou líbit i mé práce!
Anna Kluchikova je vzděláním matematička, povoláním výtvarná redaktorka, sběratelka a srdcem textařka. Knihy, porcelán a kočky v jejím životě harmonicky koexistují. Když se Anna rozhodla sbírat porcelán, zároveň se v domě objevila nádherná bílá kočka, která se stala jedním z motivů sběratelství. Málokterý materiál se v kráse vyrovná porcelánu, a přestože jde o velmi křehkou krásu, o to cennější je porcelánový výrobek, jehož stáří se pohybuje v řádu desítek let, nebo se dokonce blíží stovce. Obzvláště oblíbené jsou bílé figurky s malým množstvím malby, jasně ukazují eleganci a krásu porcelánu. Představuje kolekci na počest domácího mazlíčka - a Anna stále věří, že bílá je nejlepší kočičí barva na světě.